Skip to main content Skip to footer

Retired Players

Men's Basketball Number Women's Basketball Number Football Number
Randy Foye 2 Trish Juhline 11 Brian Finneran 25
Kerry Kittles 30 Lisa Angelotti 25 Brian Westbrook 20
Ed Pickney 54 Shelly Pennefather 15 Howie Long 55
John Pinone 45 Nancy Bernhardt 31 Paul Berardelli 61
Keith Herron 33 Kathy Biesel 10 Bob Brady 8
Rollie Massimino Coach Lisa Ortlip 41 Bryan Russo 54
Tom Ingelsby 24     Curtis Eller 42
Chris Ford 42     Billy Joe 35
Howard Porter 54     Charlie Johnson 77
Bill Melchionni 25     Al Atkinson 74
Wali Jones 24     John Babinecz 64
Jack Kraft Coach     Mike Siani 88
Hubie White 14     Lou Ferry 73
Bob Schafer 25     John Sandusky 78
Larry Hennessy 14     Nick Liotta 60
Paul Arizin 11     Gene Filipski 20
Alexander Severance Coach     Sam Gruneisen 88
Jake Nevin Trainer     Harry Stuhldreher Coach
        Ed Michaels 13
        John Mellus 33
        Jordan Olivar 44
        John Wysocki 10


Track & Field Wall of Fame

Jumbo Elliott Charles Jenkins Vic Zwolak Marty Liquori Vicki Huber
Gus Guida Edward Collymore Jack Pyrah Eamonn Coghlan Sonia O'Sullivan
Jim Tuppeny Phil Reavis D. Patrick Don Paige Caroline Zajac
Browning Ross Frank Budd Dick Buerkle Sydney Maree Julie Rhines
Don Bragg P Grayton E. Hall Marcus O'Sullivan Carrie Tollefson
Ron Delany Rolando Cruz Larry James V. McIntosh Carmen Douma


Olympians

Year Sport Athlete Medal
1908 Track & Field J.F. O'Connell  
1948 Track & Field Cummin Clancy  
1948 Track & Field John Joe Barry  
1948 Track & Field Jimmy Reardon  
1948 Track & Field Browning Ross  
1948 Track & Field George Guida  
1952 Track & Field Browning Ross  
1956 Track & Field Charles Jenkins, Sr. GOLD (400 Meters & 1,600 Meter Relay)
1956 Track & Field Rolando Cruz  
1956 Track & Field Ron Delany GOLD (1,500 Meters)
1956 Track & Field Phil Reavis  
1956 Baseball Ken Lowe  
1960 Track & Field Don Bragg GOLD (Pole Vault)
1960 Track & Field Alex Breckenridge  
1960 Track & Field Frank Budd  
1960 Track & Field Rolando Cruz  
1960 Track & Field Ron Delany  
1964 Track & Field Noel Carroll  
1964 Track & Field Rolando Cruz  
1964 Track & Field Paul Drayton GOLD (400 Meter Relay); SILVER (200 Meters)
1964 Track & Field Vic Zwolak  
1964 Rowing William Knecht GOLD
1968 Track & Field Noel Carroll  
1968 Track & Field Marty Liquori  
1968 Track & Field Frank Murphy  
1968 Track & Field Dave Patrick  
1968 Track & Field Larry James GOLD (1,600 Meter Relay); SILVER (400 Meters)
1968 Track & Field Erv Hall SILVER (110 Meter Hurdles)
1968 Swimming Tom Aretz  
1968 Swimming Olaf G. von Schilling  
1972 Track & Field Frank Murphy  
1972 Track & Field John Hartnett  
1972 Track & Field Donal Walsh  
1972 Swimming Tom Aretz  
1972 Swimming Olaf G. von Schilling  
1972 Modern Pentathlon John Fitzgerald  
1976 Track & Field Glenn Bogue  
1976 Track & Field Dick Buerkle  
1976 Track & Field Eamonn Coghlan  
1976 Modern Pentathlon John Fitzgerald  
1980 Track & Field Dick Buerkle  
1980 Track & Field Eamonn Coghlan  
1980 Track & Field Don Paige  
1980 Modern Pentathlon John Fitzgerald  
1984 Track & Field Sydney Maree  
1984 Track & Field Eamonn Coghlan  
1984 Track & Field John Marshall  
1984 Track & Field Marcus O'Sullivan  
1984 Swimming Frank Keefe (Coach)  
1984 Handball Steve Kirk  
1984 Basketball George Raveling (Coach)  
1988 Track & Field Sydney Maree  
1988 Track & Field Eamonn Coghlan  
1988 Track & Field Gerry O'Reilly  
1988 Track & Field Marcus O'Sullivan  
1988 Track & Field Salaam Gariba  
1988 Track & Field Vicki Huber  
1988 Swimming Frank Keefe (Coach)  
1988 Handball Steve Kirk  
1988 Basketball George Raveling (Coach)  
1992 Track & Field Charles "Chip" Jenkins, Jr. GOLD (1,600 Meter Relay)
1992 Track & Field Marcus O'Sullivan  
1992 Track & Field Sonia O'Sullivan  
1992 Track & Field Salaam Gariba  
1992 Swimming Lisa Flood  
1996 Track & Field Maulan Byron  
1996 Track & Field Kim Certain  
1996 Track & Field Kate Fonshell  
1996 Track & Field Vicki Huber  
1996 Track & Field Marcus O'Sullivan  
1996 Track & Field Sonia O'Sullivan  
1996 Swimming Kire Filipovski  
1996 Swimming Lisa Flood  
2000 Track & Field Sonia O'Sullivan SILVER (5,000 Meters)
2000 Track & Field Jen Rhines  
2000 Baseball Mike Neill GOLD
2000 Swimming Frank Keefe (Coach)  
2000 Swimming Maddy Crippen  
2004 Track & Field Sonia O'Sullivan  
2004 Track & Field Carmen Douma  
2004 Track & Field Jen Rhines  
2004 Track & Field Carrie Tollefson  
2008 Track & Field Adrian Blincoe  
2008 Track & Field Jen Rhines  
2008 Swimming Kristina Lennox  
2012 Track & Field Marina Muncan  
2012 Track & Field Sheila Reid  
2012 Women's Basketball Lisa Karcic  
2012 Basketball Andrew Sullivan  
2012 Women's Soccer Jillian Loyden