Recap

Licensed to Lightning Event Management - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 2/16/2013 06:37 PM
                         2013 BIG EAST Men's & Women's                         
                      Indoor Track & Field Championships                       
         The SPIRE Institute - Geneva, Ohio  - 2/16/2013 to 2/17/2013          
                                    Results                                    
 
Event 1  Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Elizabeth Kline           SR PITTSBURGH                8.75   3    963
  2 Meghan Moore              JR NOTRE DAME                8.76   3    961
  3 Rachel Klinger            JR SOUTH FLORIDA             8.87   2    937
  4 Carly Loeffel             SO NOTRE DAME                9.02   2    906
  5 Lindsay Arnold            JR SOUTH FLORIDA             9.13   2    883
  6 Kaitlyn Good              JR CINCINNATI                9.20   1    869
  6 Saija Bikanova            FR CONNECTICUT               9.20   3    869
  8 Natalie Ryan              SR PITTSBURGH                9.32   4    844
  9 Kaylin Martin             FR SOUTH FLORIDA             9.33   4    842
 10 Kristen Bradley           JR RUTGERS                   9.45   1    818
 11 Taylor Rosenhagen         SO CINCINNATI                9.54   1    800
 12 Erica Belanger            SR SYRACUSE                 10.60   4    604
 13 Gina Frisa                JR ST. JOHN'S               11.49   2    459
 
Event 3  Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
9 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
        MEET: M  8.04  1999        Yolanda McCray, Miami                       
  ECAC Qual.: E  8.80                                                          
       SPIRE: S  8.13  2/9/2013    Chelsea Carrier-Eades, Unattached           
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jade Barber               SO NOTRE DAME              E 8.23Q  1 
  2 Nevada Sorenson           SR NOTRE DAME              E 8.31Q  2 
  3 Kaila Barber              SO NOTRE DAME              E 8.57Q  3 
  4 Emerald Walden            SO VILLANOVA               E 8.53Q  2 
  5 Je'Rica Sanders           SO CINCINNATI              E 8.63Q  3 
  6 Javette Lee               FR CINCINNATI              E 8.69Q  1 
  7 Elizabeth Kline           SR PITTSBURGH              E 8.61q  2 
  8 Chantal Scott             JR CONNECTICUT             E 8.66q  2 
  9 DanHeisha Harding         SR CINCINNATI              E 8.71q  2  8.705
 10 Sa'De Lewis               JR SYRACUSE                E 8.71   1  8.709
 11 Ena Johnson               SR SOUTH FLORIDA             8.81   3 
 12 Odrine Belot              FR CONNECTICUT               8.82   1 
 13 Meghan Moore              JR NOTRE DAME                8.83   1 
 14 Sarah Gordon              SO DEPAUL                    8.90   3 
 15 Taranisha Taylor          FR PITTSBURGH                8.92   1 
 16 Laticia Sims              FR SOUTH FLORIDA             8.93   1 
 17 Kaprice James             FR RUTGERS                   8.97   3 
 18 Sarah Bowens              FR CONNECTICUT               9.02   3 
 19 Meagan Robinson           SO RUTGERS                   9.03   2 
 20 Narricka Williams         SO SOUTH FLORIDA             9.09   2 
 -- Madalayne Smith           JR CONNECTICUT                DNF   3 
 
Event 5  Women 60 Meter Dash
===================================================================
9 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
        MEET: M  7.26  2011        Trisha-Ann Hawthorne, Connecticut           
  ECAC Qual.: E  7.68                                                          
       SPIRE: S  7.32  2012        Jura Levy, Oklahoma Baptist                 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Margret Harris            SR LOUISVILLE              E 7.40Q  3 
  2 Jonnique Lawrence         SR PITTSBURGH              E 7.44Q  1 
  3 Monique Williams          SR SOUTH FLORIDA           E 7.51Q  2 
  4 Tylia Gillon              JR RUTGERS                 E 7.50Q  3 
  5 Shaina Harrison           FR SYRACUSE                E 7.51Q  1 
  6 Tenille Stoudenmire       SR GEORGETOWN              E 7.55Q  2 
  7 Dariel Jackson            SR SOUTH FLORIDA           E 7.53q  1 
  8 Aijah Urssery             JR NOTRE DAME              E 7.56q  2  7.558 lane 5 over 8
  9 Funmi Alabi               JR PITTSBURGH             E J7.56q  2  7.558 lane 5 over 8
 10 Krystin Lawson            SR GEORGETOWN              E 7.59   3 
 11 Rikka Lovely              SR ST. JOHN'S              E 7.61   1 
 12 Shanay Portis             SR CINCINNATI              E 7.63   3 
 13 Ashley Woodford           SR PITTSBURGH              E 7.63   3 
 14 Ashley Keyes              JR SYRACUSE                E 7.64   2 
 15 Tayler Whittler           FR DEPAUL                  E 7.65   1 
 16 Aireonna Bailey           SR SOUTH FLORIDA           E 7.66   1 
 17 Melissa Teape             SR SOUTH FLORIDA             7.69   3 
 18 Taranisha Taylor          FR PITTSBURGH                7.70   3 
 19 Morgan Gordon             JR CINCINNATI                7.71   2 
 20 Cameron Gardner           JR CINCINNATI                7.76   1 
 21 Sabrina Cammock           SO SYRACUSE                  7.78   3 
 22 Deysha Smith-Jenkins      FR CONNECTICUT               7.86   2 
 23 Domonique Smalls          FR CONNECTICUT               7.90   1 
 
Event 7  Women 500 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
        MEET: M 1:10.08  2/19/2012   Kathy Klump, Cincinnati                   
  ECAC Qual.: E 1:16.04                                                        
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Deseree King              JR GEORGETOWN           E 1:13.03Q  2 
  2 Megan Yanik               JR NOTRE DAME           E 1:13.06Q  3 
  3 Claire Mooney             SO ST. JOHN'S           E 1:13.89Q  1 
  4 Kate Hein                 JR MARQUETTE            E 1:13.48Q  3 
  5 Faith Dismuke             SO VILLANOVA            E 1:14.31Q  1 
  6 Trudy- Ann Mclean         SR ST. JOHN'S           E 1:14.64Q  2 
  7 Michaela Wilkins          FR VILLANOVA            E 1:14.23q  3 
  8 Christina Dibernardo      SO RUTGERS              E 1:14.93q  3 
  9 Natasya Rodriquez         SO ST. JOHN'S           E 1:14.98   3 
 10 Shayna Presley            JR ST. JOHN'S           E 1:15.02   1 
 11 Ana Groff                 SR CONNECTICUT          E 1:15.05   2 
 12 Evann Thompson            FR PITTSBURGH           E 1:15.77   3 
 13 Amber Lalla               SO NOTRE DAME             1:16.32   2 
 14 Laura Williamson          FR CONNECTICUT            1:16.52   1 
 15 Corryn Hurrington         JR RUTGERS                1:16.79   1 
 16 Javette Lee               FR CINCINNATI             1:17.10   2 
 17 Gabby Calderone           JR CINCINNATI             1:17.69   1 
 
Event 9  Women 400 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
        MEET: M 53.16  2010        Joanna Schultz, Notre Dame                  
  ECAC Qual.: E 57.04                                                          
       SPIRE: S 52.07  2/9/2013    Ashley Spencer, Illinois                    
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Michelle Brown            JR NOTRE DAME             E 54.26Q  3 
  2 Margaret Bamgbose         FR NOTRE DAME             E 54.42Q  4 
  3 Rachael James             SR SOUTH FLORIDA          E 55.01Q  2 
  4 Kenya Woodall             FR CINCINNATI             E 55.51Q  1 
  5 Molly Ellis               SR ST. JOHN'S             E 55.15q  2 
  6 Arielle Fonrose           SR PITTSBURGH             E 55.44q  4 
  7 Ekene Ugboaja             JR RUTGERS                E 55.88q  4 
  8 Christine Poole-Trice     JR SOUTH FLORIDA          E 56.05q  3 
  9 Rebecca Robinson          FR SYRACUSE               E 56.28   3 
 10 Celina Emerson            JR CONNECTICUT            E 56.49   1 
 11 Loreal Curtis             SO DEPAUL                 E 56.73   2 
 12 Lindsey Holden            SR DEPAUL                 E 56.76   1 
 13 Jordan Lee                JR PITTSBURGH             E 56.99   2 
 14 Chelsea Brown             SR LOUISVILLE               57.34   3 
 15 Gretchen Homan            JR MARQUETTE                57.37   2 
 16 Alayna Famble             FR RUTGERS                  57.90   3 
 17 Pariis Garcia             FR ST. JOHN'S               58.08   1 
 18 Tiffany Daley             JR CONNECTICUT              58.11   4 
 19 Shenika King              FR ST. JOHN'S               58.41   4 
 20 Jaclyn Winkel             JR NOTRE DAME               59.19   2 
 -- Gabrielle Farquharson     SO RUTGERS                    DNF   1 
 
Event 13  Women 200 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
        MEET: M 23.44  1994        Flirtisha Harris, Seton Hall                
  ECAC Qual.: E 25.04                                                          
       SPIRE: S 23.03  2012        Jura Levy, Oklahoma Baptist                 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Jonnique Lawrence         SR PITTSBURGH             E 23.71Q  2 
  2 Aireonna Bailey           SR SOUTH FLORIDA          E 24.06Q  3 
  3 Jade Barber               SO NOTRE DAME             E 24.17Q  4 
  4 Dariel Jackson            SR SOUTH FLORIDA          E 24.27Q  1 
  5 Varonica Johnson          SO VILLANOVA              E 24.16q  2 
  6 Margret Harris            SR LOUISVILLE             E 24.27q  1 
  7 Tenille Stoudenmire       SR GEORGETOWN             E 24.31q  2 
  8 Rikka Lovely              SR ST. JOHN'S             E 24.36q  4  24.358
  9 Tylia Gillon              JR RUTGERS                E 24.36   1  24.359
 10 Funmi Alabi               JR PITTSBURGH             E 24.45   1 
 11 Shanay Portis             SR CINCINNATI             E 24.52   3 
 12 Jordan Hoyt               JR PITTSBURGH             E 24.53   4 
 13 Tayler Whittler           FR DEPAUL                 E 24.58   3 
 14 Aijah Urssery             JR NOTRE DAME             E 24.64   2 
 15 Kaila Barber              SO NOTRE DAME             E 24.64   3 
 16 Ayesha Ewing              SO DEPAUL                 E 24.79   1 
 17 Deysha Smith-Jenkins      FR CONNECTICUT            E 24.89   4 
 18 Kadeidra Jackson          FR SOUTH FLORIDA            25.10   2 
 19 Cornieta Anderson         SR CONNECTICUT              25.17   3 
 20 Chanel Franklin           SR MARQUETTE                25.30   4 
 
Event 15  Women 1000 Meter Run
================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 Trials not run in lanes, all to start on line
        MEET: M 2:43.70  2011        Sheila Reid, Villanova                    
  ECAC Qual.: E 2:56.24                                                        
       SPIRE: S 2:47.12  2012        Dana Buchanan, Guelph                     
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1 Hannah Neczypor           SO GEORGETOWN           E 2:49.28Q 
  2 Rachel Schneider          SR GEORGETOWN           E 2:50.39Q 
  3 Emily Lipari              JR VILLANOVA            E 2:55.15Q 
  4 Brianna Nerud             FR SYRACUSE             E 2:50.28Q 
  5 Angel Piccirillo          FR VILLANOVA            E 2:50.89Q 
  6 McKinzie Schulz           JR NOTRE DAME           E 2:55.25Q 
  7 Shannon Browne            SR VILLANOVA            E 2:51.01q 
  8 Jacqueline Kasal          SO DEPAUL               E 2:52.53q 
  9 Katherine Vodopia         FR CONNECTICUT          E 2:53.98  
 10 Sydni Meunier             FR NOTRE DAME           E 2:54.58  
 11 Emily Frydrych            SO NOTRE DAME           E 2:54.83  
 12 Molly Malone              JR SYRACUSE             E 2:55.57  
 13 Kristen Walsh             SO GEORGETOWN             2:56.64  
 14 Michelle Molodynia        SO LOUISVILLE             2:57.48  
 15 Angela Ryck               SR NOTRE DAME             2:57.69  
 16 Heather Martin            FR GEORGETOWN             2:59.84  
 17 Victoria Pontecorvo       SR RUTGERS                3:00.07  
 18 Kayla Spencer             FR MARQUETTE              3:01.01  
 19 Caile Kohlbrenner         SO PROVIDENCE             3:03.59  
 
Event 17  Women 800 Meter Run
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
        MEET: M 2:05.47  2/19/2012   Kathy Klump, Cincinnati                   
  ECAC Qual.: E 2:14.44                                                        
       SPIRE: S 2:04.01  2/9/2013    Rebecca Addison, Michigan                 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Chelsea Cox               JR GEORGETOWN           E 2:07.38Q  1 
  2 Kelsey Margey             FR VILLANOVA            E 2:07.87Q  3 
  3 Brigitte Mania            SR CONNECTICUT          E 2:09.20Q  2 
  4 Nicky Akande              JR VILLANOVA            E 2:07.54Q  1 
  5 Danielle Aragon           FR NOTRE DAME           E 2:08.35Q  3 
  6 Andrea Keklak             SO GEORGETOWN           E 2:09.65Q  2 
  7 Yasmin Smith              FR SOUTH FLORIDA        E 2:08.62q  1 
  8 Shanique Dasilva          JR GEORGETOWN           E 2:10.34q  3 
  9 Kelsey Cramsey            FR LOUISVILLE           E 2:10.96   1 
 10 Leanne Tucker             SO VILLANOVA            E 2:11.02   2 
 11 Veronica Thompson         FR ST. JOHN'S           E 2:13.88   3 
 12 Becca Deloache            SO GEORGETOWN           E 2:13.90   1 
 13 Mary Bohi                 JR VILLANOVA              2:14.46   3 
 14 Jordan Diaz               JR LOUISVILLE             2:14.97   3 
 15 Nicole Ethier             FR MARQUETTE              2:15.05   1 
 16 Kelsey Mueller            FR CINCINNATI             2:15.45   2 
 17 Kaileen Healy             SO NOTRE DAME             2:15.74   2 
 18 Katie Tolan               SO MARQUETTE              2:17.36   2 
 19 Kelsey Amarosa            FR NOTRE DAME             2:18.42   1 
 
Event 19  Women 5000 Meter Run
================================================================
 Runners 1-7 in upper alley, 8-19 on starting line,
        MEET: M 15:57.22  2/21/2004   Molly Huddle, Notre Dame                 
  ECAC Qual.: E 17:33.64                                                       
       SPIRE: S 16:22.64  2012        Taylor Pogue, Michigan                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Shauna McNiff             SR CONNECTICUT           16:09.95S 
  2 Allison Lasnicki          JR CONNECTICUT           16:13.17S 
  3 Lauren Sara               SO CONNECTICUT           16:21.33S 
  4 Summer Cook               JR VILLANOVA             16:28.70E 
  5 Sarah Pagano              JR SYRACUSE              16:30.17E 
  6 Shelby Greany             JR PROVIDENCE            16:35.84E 
  7 Emily Jones               SR GEORGETOWN            16:40.86E 
  8 Erin Cawley               SR SYRACUSE              16:42.57E 
  9 Samantha Roecker          JR PROVIDENCE            16:54.90E 
 10 Jenna Davidner            JR GEORGETOWN            17:04.25E 
 11 Meg Ryan                  JR NOTRE DAME            17:09.05E 
 12 Sarah Cotton              FR GEORGETOWN            17:12.28E 
 13 Jessie Petersen           JR SYRACUSE              17:19.11E 
 14 Rachel Brown              FR PITTSBURGH            17:28.73E 
 15 Erin Murphy               JR PROVIDENCE            17:30.31E 
 16 Meghan Smith              SR VILLANOVA             17:41.79  
 17 Emily Nist                FR SYRACUSE              17:41.86  
 18 Megan Venables            SO VILLANOVA             17:55.05  
 -- Samantha Nadel            FR GEORGETOWN                 DNF  
 
Event 21  Women Distance Medley
================================================================
        MEET: M 11:08.19  2/18/2012   Georgetown, Georgetown                   
                          K Kasper, T Stoudenmire, C Cox, E Infeld          
  ECAC Qual.: E 12:08.64                                                       
       SPIRE: S 11:09.39  2/8/2013    Michigan, Michigan                       
                          S Osika, C Cahill, B Handler, A Eccleston         
    School                                               Finals 
================================================================
  1 CONNECTICUT                                        11:06.99M 
     1) Brigitte Mania SR               2) Celina Emerson JR              
     3) Ana Groff SR                    4) Lindsay Crevoiserat SO         
  2 VILLANOVA                                          11:07.04M 
     1) Stephanie Schappert SO          2) Qualitra Brown SO              
     3) Angel Piccirillo FR             4) Nicky Akande JR                
  3 NOTRE DAME                                         11:07.32M 
     1) Kelly Curran JR                 2) Amber Lalla SO                 
     3) Rebecca Tracy SR                4) Alexa Aragon JR                
  4 GEORGETOWN                                         11:08.31S 
     1) Rachel Paul FR                  2) Mirabel Nkenke FR              
     3) Katrina Coogan FR               4) Rachel Schneider SR            
  5 SYRACUSE                                           11:20.03E 
     1) Brianna Nerud FR                2) Rebecca Robinson FR            
     3) Molly Malone JR                 4) Lauren Penney SR               
  6 PROVIDENCE                                         11:21.02E 
     1) Laura Nagel SO                  2) Caitlin Abelseth SO            
     3) Jackie McCarthy JR              4) Emily Sisson SO                
  7 SOUTH FLORIDA                                      11:46.70E 
     1) Kelli Williams JR               2) Rachael James SR               
     3) Robyn Oakley SR                 4) Yasmin Smith FR                
  8 MARQUETTE                                          11:50.37E 
     1) Kayla Spencer FR                2) Katie Kemmerer JR              
     3) Krista McClure SO               4) Molly Hanson FR                
  9 RUTGERS                                            11:52.97E 
     1) Felicia O'Donnell SO            2) Asha Ruth JR                   
     3) Allison Payenski SO             4) Ashley Deckert JR              
 10 LOUISVILLE                                         11:55.74E 
     1) Michelle Molodynia SO           2) Chelsea Brown SR               
     3) Kelsey Cramsey FR               4) Maria Frigo JR                 
 11 PITTSBURGH                                         11:59.10E 
     1) Cayla Del Piano FR              2) Jordan Lee JR                  
     3) Korinne Piper SR                4) Morgan Perry SO                
 12 DEPAUL                                             12:08.56E 
     1) Nora Smith FR                   2) Rebecca Adamcheck JR           
     3) Alex Muller JR                  4) Jacqueline Kasal SO            
 13 ST. JOHN'S                                         12:17.81  
     1) Kerri Butler FR                 2) Shayna Presley JR              
     3) Natasya Rodriquez SO            4) Michelle Duffy SR              
 
Event 23  Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Dash Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Elizabeth Kline           SR PITTSBURGH             2:16.95     865
  2 Kaitlyn Good              JR CINCINNATI             2:19.03     837
  3 Carly Loeffel             SO NOTRE DAME             2:22.37     792
  4 Meghan Moore              JR NOTRE DAME             2:22.59     789
  5 Rachel Klinger            JR SOUTH FLORIDA          2:23.25     780
  6 Natalie Ryan              SR PITTSBURGH             2:27.27     727
  7 Erica Belanger            SR SYRACUSE               2:28.14     716
  8 Lindsay Arnold            JR SOUTH FLORIDA          2:28.55     711
  9 Saija Bikanova            FR CONNECTICUT            2:30.50     687
 10 Kaylin Martin             FR SOUTH FLORIDA          2:31.41     675
 11 Kristen Bradley           JR RUTGERS                2:32.53     662
 12 Gina Frisa                JR ST. JOHN'S             2:33.61     648
 13 Taylor Rosenhagen         SO CINCINNATI             2:45.90     507
 
Event 24  Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Carly Loeffel             SO NOTRE DAME               1.72m    5-07.75    879
     1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 
        P    O   XO   XO  XXO   XO   XO  XXX 
  2 Kaitlyn Good              JR CINCINNATI               1.69m    5-06.50    842
     1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 
        P    O    O    O    O  XXX 
  2 Saija Bikanova            FR CONNECTICUT              1.69m    5-06.50    842
     1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 
        P    O    O    O    O    O   XO  XXX 
  2 Rachel Klinger            JR SOUTH FLORIDA            1.69m    5-06.50    842
     1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 
        P    O    P    O    O    O  XXO  XXO    O  XXX 
  5 Kristen Bradley           JR RUTGERS                  1.63m    5-04.25    771
     1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 
        P    O    O    O  XXX 
  5 Erica Belanger            SR SYRACUSE                 1.63m    5-04.25    771
     1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 
        P    O    O    O    O  XXX 
  7 Elizabeth Kline           SR PITTSBURGH               1.60m    5-03.00    736
     1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 
        P    O    O    O    O    O    O  XXO  XXX 
  7 Meghan Moore              JR NOTRE DAME               1.60m    5-03.00    736
     1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 
        P   XO    O    O   XO    O  XXO  XXX 
  7 Natalie Ryan              SR PITTSBURGH               1.60m    5-03.00    736
     1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 
        P    O    O    O   XO   XO    O  XXO  XXX 
 10 Taylor Rosenhagen         SO CINCINNATI               1.54m    5-00.50    666
     1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 
        P    O    O    O    O    O  XXX 
 11 Lindsay Arnold            JR SOUTH FLORIDA            1.45m    4-09.00    566
     1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 
        P    O    O   XO  XXX 
 12 Gina Frisa                JR ST. JOHN'S               1.36m    4-05.50    470
     1.30 1.33 1.36 1.39 
        P    O    O  XXX 
 12 Kaylin Martin             FR SOUTH FLORIDA            1.36m    4-05.50    470
     1.30 1.33 1.36 1.39 
        P   XO   XO  XXX 
 
Event 25  Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Saija Bikanova            FR CONNECTICUT             12.25m   40-02.25    678
      12.25m  11.39m  10.98m            
  2 Carly Loeffel             SO NOTRE DAME              11.78m   38-07.75    647
      10.72m  11.78m  11.45m            
  2 Taylor Rosenhagen         SO CINCINNATI              11.78m   38-07.75    647
      11.50m  11.78m  10.54m            
  4 Elizabeth Kline           SR PITTSBURGH              11.41m   37-05.25    622
      11.37m  11.41m  11.21m            
  5 Kaitlyn Good              JR CINCINNATI              11.33m   37-02.25    617
      10.88m  10.70m  11.33m            
  6 Gina Frisa                JR ST. JOHN'S              10.50m   34-05.50    562
      9.95m  10.50m  10.36m            
  7 Meghan Moore              JR NOTRE DAME              10.44m   34-03.00    558
      9.99m  10.44m  10.23m            
  8 Rachel Klinger            JR SOUTH FLORIDA           10.33m   33-10.75    551
      9.61m  9.79m  10.33m            
  9 Lindsay Arnold            JR SOUTH FLORIDA           10.18m   33-04.75    541
      10.18m  9.73m  9.82m            
 10 Kristen Bradley           JR RUTGERS                  9.34m   30-07.75    486
      9.09m  9.23m  9.34m            
 11 Natalie Ryan              SR PITTSBURGH               8.80m   28-10.50    451
      8.67m  8.27m  8.80m            
 11 Erica Belanger            SR SYRACUSE                 8.80m   28-10.50    451
      8.80m  8.75m  8.03m            
 13 Kaylin Martin             FR SOUTH FLORIDA            6.41m   21-00.50    297
      5.47m  5.95m  6.41m            
 
Event 27  Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Elizabeth Kline           SR PITTSBURGH               5.64m   18-06.00    741
      5.51m  FOUL  5.64m            
  2 Rachel Klinger            JR SOUTH FLORIDA            5.48m   17-11.75    694
      FOUL  5.48m  FOUL            
  3 Carly Loeffel             SO NOTRE DAME               5.47m   17-11.50    691
      5.47m  FOUL  5.40m            
  4 Taylor Rosenhagen         SO CINCINNATI               5.29m   17-04.25    640
      5.09m  5.29m  5.10m            
  5 Saija Bikanova            FR CONNECTICUT              5.27m   17-03.50    634
      4.99m  5.26m  5.27m            
  6 Kristen Bradley           JR RUTGERS                  5.13m   16-10.00    595
      5.13m  4.94m  4.93m            
  6 Kaitlyn Good              JR CINCINNATI               5.13m   16-10.00    595
      5.07m  5.13m  5.11m            
  8 Natalie Ryan              SR PITTSBURGH               5.08m   16-08.00    581
      4.94m  5.08m  4.82m            
  9 Lindsay Arnold            JR SOUTH FLORIDA            5.00m   16-05.00    559
      4.84m  4.94m  5.00m            
 10 Meghan Moore              JR NOTRE DAME               4.91m   16-01.50    535
      FOUL  4.91m  FOUL            
 11 Erica Belanger            SR SYRACUSE                 4.83m   15-10.25    514
      4.73m  4.83m  4.69m            
 12 Kaylin Martin             FR SOUTH FLORIDA            4.82m   15-09.75    511
      FOUL  4.82m  FOUL            
 13 Gina Frisa                JR ST. JOHN'S               3.84m   12-07.25    272
      FOUL  3.84m  FOUL            
 
Event 31  Women Weight Throw 20 LB
==========================================================================
 NINE TO FINAL
        MEET: M 22.56m  2010        D'Ana CcCarty, Louisville                  
  ECAC Qual.: E 16.00m                                                         
       SPIRE: S 20.85m  2/9/2013    Dani Bunch, Purdue                         
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Victoria Flowers          SR CONNECTICUT             21.34mS  70-00.25 
      18.00m  19.26m  18.68m  19.59m  19.53m  21.34m
  2 Amashi-Ali Kendall        SR LOUISVILLE              19.19mE  62-11.50 
      FOUL  FOUL  19.19m  18.56m  19.02m  FOUL
  3 Danette Hinton            JR ST. JOHN'S              19.08mE  62-07.25 
      19.08m  18.70m  18.86m  18.53m  FOUL  FOUL
  4 Patrice Gates             JR LOUISVILLE              18.79mE  61-07.75 
      18.79m  17.71m  FOUL  FOUL  18.40m  18.27m
  5 Vivien Devaney            JR NOTRE DAME              18.39mE  60-04.00 
      18.39m  17.75m  17.84m  FOUL  17.85m  18.26m
  6 Monica Phillips           FR CINCINNATI              18.04mE  59-02.25 
      17.13m  18.04m  17.29m  17.90m  17.83m  FOUL
  7 Brittany Lightfoot        SO PITTSBURGH              17.96mE  58-11.25 
      17.43m  17.96m  17.11m  15.18m  16.33m  16.91m
  8 Ihuoma Nwaogwugwu         SO NOTRE DAME              17.79mE  58-04.50 
      17.79m  17.69m  17.12m  17.20m  17.32m  17.77m
  9 Madeline Casanova         SR NOTRE DAME              17.27mE  56-08.00 
      FOUL  FOUL  17.27m  16.97m  FOUL  FOUL
 10 Atasha Warren             SR SOUTH FLORIDA           17.20mE  56-05.25 
      17.20m  FOUL  FOUL            
 11 Natasha Amazan            JR ST. JOHN'S              17.12mE  56-02.00 
      17.12m  FOUL  16.88m            
 12 Haley Springman           SO PITTSBURGH              16.94mE  55-07.00 
      FOUL  16.94m  FOUL            
 13 Frida Akerstrom           JR CINCINNATI              16.88mE  55-04.75 
      16.83m  16.22m  16.88m            
 14 Mekayla Breland           SO CINCINNATI              16.86mE  55-03.75 
      15.73m  16.86m  FOUL            
 15 Rachel Serafin            FR LOUISVILLE              16.42mE  53-10.50 
      FOUL  15.79m  16.42m            
 16 Ann Dagrin                FR ST. JOHN'S              16.30mE  53-05.75 
      16.30m  FOUL  16.12m            
 17 Lena Madison              FR NOTRE DAME              16.16mE  53-00.25 
      16.16m  FOUL  14.79m            
 18 Hannah Baker              JR LOUISVILLE              15.86m   52-00.50 
      15.86m  FOUL  FOUL            
 19 Jessica Molyet            JR CINCINNATI              15.71m   51-06.50 
      14.02m  14.64m  15.71m            
 20 Kathryn Koeck             JR MARQUETTE               15.05m   49-04.50 
      FOUL  15.05m  FOUL            
 21 Jazmyne Durrah            SO DEPAUL                  14.00m   45-11.25 
      FOUL  FOUL  14.00m            
 -- Sarah Chappell            FR DEPAUL                    FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Event 34  Women Long Jump
==========================================================================
 NINE TO FINAL
 PIT "A"
        MEET: M 6.43m  2/16/2002   Nolle Graham, Seton Hall                    
  ECAC Qual.: E 5.70m                                                          
       SPIRE: S 6.24m  2012        Amy Harris, Florida State                   
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Monique Williams          SR SOUTH FLORIDA            5.97mE  19-07.00 
      5.79m  5.92m  5.97m  FOUL  FOUL  FOUL
  2 Asha Ruth                 JR RUTGERS                  5.95mE  19-06.25 
      5.95m  5.72m  3.47m  5.89m  5.89m  5.95m
  3 Samantha Specht           SO SOUTH FLORIDA            5.81mE  19-00.75 
      5.61m  5.59m  5.46m  5.52m  5.81m  FOUL
  4 Miriam Skipper            SR SOUTH FLORIDA            5.75mE  18-10.50 
      5.36m  5.75m  5.51m  FOUL  5.45m  5.60m
  5 Carlye Schuh              JR MARQUETTE                5.72mE  18-09.25 
      FOUL  5.72m  FOUL  5.69m  FOUL  FOUL
  6 Jessie Christian          JR NOTRE DAME               5.71mE  18-09.00 
      FOUL  FOUL  5.71m  5.44m  5.58m  5.37m
  7 Brittany Owens            FR LOUISVILLE               5.69m   18-08.00 
      FOUL  5.57m  FOUL  5.63m  5.69m  5.27m
  8 Kaila Barber              SO NOTRE DAME               5.67m   18-07.25 
      FOUL  FOUL  5.67m  5.54m  PASS  5.44m
  9 Ekene Ugboaja             JR RUTGERS                  5.58m   18-03.75 
      5.54m  5.58m  5.53m  5.37m  FOUL  5.31m
 10 Mikayla Pearce            FR SYRACUSE                 5.54m   18-02.25 
      5.35m  5.40m  5.54m           
 11 Natasha Stewart           SO SOUTH FLORIDA            5.53m   18-01.75 
      5.53m  5.50m  FOUL          
 12 Melodee Riley             FR CONNECTICUT              5.49m   18-00.25 
      5.49m  FOUL  5.45m           
 13 Hannah Cox                FR LOUISVILLE               5.47m   17-11.50 
      5.47m  5.45m  5.43m           
 13 Shanay Portis             SR CINCINNATI               5.47m   17-11.50 
      5.47m  5.36m  5.18m           
 15 Julia Koloski             JR PITTSBURGH               5.46m   17-11.00 
      5.38m  FOUL  5.46m           
 16 Margret Harris            SR LOUISVILLE               5.43m   17-09.75 
      5.43m  5.14m  5.35m           
 17 Ashley Corum              JR PITTSBURGH               5.34m   17-06.25 
      FOUL  FOUL  5.34m           
 18 Kim Cardeiro              JR LOUISVILLE               5.28m   17-04.00 
      5.28m  5.24m  4.89m           
 19 Sarah Bowens              FR CONNECTICUT              5.20m   17-00.75 
      5.14m  5.20m  5.16m           
 20 Klarrisa Ricks            SO SYRACUSE                 5.05m   16-07.00 
      5.05m  FOUL  FOUL           
 
                    Women - Team Rankings - 5 Events Scored
===============================================================================
    1) Connecticut                 48        2) South Florida              29   
    3) Notre Dame                  26        4) Louisville                 15   
    5) Pittsburgh                  14        6) Villanova                  13   
    7) Syracuse                     9        7) Rutgers                     9   
    9) Cincinnati                   8       10) Georgetown                  7   
   11) St. John's                   6       11) Providence                  6   
   13) Marquette                    5                                           
 
                     Men - Team Rankings - 5 Events Scored
===============================================================================
    1) South Florida               44        2) Louisville                 25   
    2) Connecticut                 25        4) Notre Dame                 20.50
    5) Providence                  16        5) Georgetown                 16   
    7) Rutgers                     14        7) Villanova                  14   
    9) Syracuse                    11       10) Marquette                   9.50